Peníze

Script miner je součástí těžebních procesů kryptoměn prostřednictvím těžařských poolů

Těžba virtuální měny není statická, ale vyvíjí se – stejně jako všechny procesy v této fenomenální oblasti, kterou známe již téměř deset let. Zpočátku šlo o neřízený postup jednotlivců, ti na těžbu nasazovali procesorové jednotky a následně GPU – výkonné grafické karty.

V současné době jsou ve hře především tzv. minery. Jsou to optimalizované specifické těžební servery s integrovanými obvody ASIC (Application Specific Integrated Circuit).

bezpečná aktiva

Změna celého procesu dolování měny si ovšem vyžádala i nároky na spolupráci skupin hráčů v poli. Zatímco lidé v začátcích bitcoinové horečky uspěli jako jednotlivci, dnes se sdružují do různých vzájemně nezávislých skupin, které nazýváme těžařské pooly (mining pools). Mimochodem, vůbec první pool pochází z České republiky a jeho zakladatelem byl v roce 2010 jistý Marek Palatinus.

Přibývá hráčů v poli – vznikají první mining pools

Zajímavý je důvod, proč vlastně pooly začaly vznikat. Byla to totiž odezva na průběh procesu celého virtuálního světa kryptoměn. Lidé do této problematiky zasvěcení jej přirovnávají k jakési loterii:

Dejme tomu, že existuje centrální databáze výher, řekněme tombola, a každý hráč má k dispozici jednu vstupenku – jeden los. Loterie umožní v každé desáté minutě poskytnout výhru, tedy celkem za jeden den 144 výher. Jestliže je do hry zapojeno jen několik stovek hráčů, výhry se mezi ně rozdělí tak, že pravidelně minimálně každý týden (čtyřikrát do měsíce) vás výhra nemine.

dolarové zlato

Vtip ovšem spočívá v tom, že se do hry zapojilo v průběhu času více zájemců, čímž se zvýšil počet losů, a na každého z nich připadala výhra jen jednou za dva měsíce. Příjmy z těžby nebyly pravidelné a tím pádem se mohly stát nerentabilními. A to byl právě důvod vytvořit scrypt miner v rámci těžařských poolů. Jejich princip využíval seskupení např. 800 vstupenek (losů), tedy 8% tzv. síťové hashrate, a všechny vytěžené coiny byly k mání (v tomto příkladu 12x denně). Zakladatel poolu si pak odebral poplatek a zbytek výhry rozdělil mezi ostatní členy poolu podle jejich podílu (počtu losů, tedy konkrétně podle poskytnutého těžebního výkonu).

Mohlo by se vám také líbit...