Kdysi dávno jste se mohli milovat, až jste spolu skákali do nejhlubší propasti, ale dnes tomu už tak není. Dny, kdy jste se těšili domů, jsou dávno pryč a na místo láskyplného objetí vás vítá tak maximálně toxická síra a plivanec. Pro mnoho rodin je v takovém případě čas na rozvod. Dostupnost tohoto civilního institutu je jednou z důvodů, proč je tolik rozvedených manželství – lidé zkrátka zjistí, že vedle nich není ten člověk, se kterým by chtěli strávit celý život. Koneckonců, proč by se mělo dogmaticky lpět na soužití muže a ženy, které již de facto žádným soužitím není. Pojďme se ale podívat, co všechno se děje při rozvodu.
A) Kdo se postará o děti?
Především se to nechává na samotných partnerech, ať si tohle upraví. Pokud jsou neschopní se o tom rozumně bavit bez emocí, tak je lepší mediace nebo soud, který to pěkně rozhodne. Nejhorší ale je, když jeden z rodičů se cítí „poškozen“ rozvodem a tak hraje hry na děti, které to odnášejí nejhůře. Vyhněte se tomuto egoismu, pokud máte své děti rádi, tak to vyřešte bez zbytečných emocí a s klidem.
B) Kdo bude mít co?
Rozdělení společného jmění manželů, ať už v zákonném či smluvním režimu, je velký oříšek nejen pro samotné manžele, ale také i soudy. Nikdo nemůže přijít zkrátka a ideálně by se všechno mělo dělit pěkně fifty-fifty, s tím, že osobní majetek každého z manželů by měl být ponechán danému manželi. Aby se předešlo zbytečným rozporům, je dobré dohodnout se předem, a potom nechat soud, ať to jenom podepíše. Existují odborníci, kteří dokáží dobře poradit.
C) Samotný konec
Nejhorší je ten samotný konec, kdy se klepne kladivem a je to. Už nejste svoji. Tento moment je vrchol, protože až nyní si uvědomíte, že je skutečně konec. Pokud jste to celé zvládli bez emocí, tak gratulujeme, protože to ukazuje, že jste i přes veškeré neshody schopni dohody. Pokud ne, tak možná přeci jen jste to měli udělat dřív. Pokud řešíte obtížnou porozvodovou finanční situaci, možná by vám mohlo dodat trochu inspirace .