Peníze

Jak zvládnout situaci bez dostatečných příjmů

Chodíte pravidelně do práce, kde zrovna nejste v zaučení, jste stálým zaměstnancem, takže všechno dokonale ovládáte. Považujete se za jednoho z nejlepších zaměstnanců, ne že byste se chtěli vychvalovat, ale dokonale si plníte svou pracovní náplň, nezanedbáváte docházku, ani když jste nemocní, ochotně chodíte na přesčasy, berete mimořádné víkendové směny a vycházíte vstříc svým kolegům a nadřízeným. Občas dokonce uděláte i něco navíc než za co vás konkrétně zaměstnavatel platí a za to všechno jste patřičně dobře odměněni hrubou mzdou a osobními příplatky.
kreditka v peněžence
Máte však stále pracovní poměr na dobu určitou, protože firma nebo organizace ve které pracujete, nabízí pracovní smlouvy na neurčito až po 3 letech. Už 2x vám byla smlouva prodloužila a teď se konečně těšíte na výhody smlouvy na neurčito. Nečekáte, že by se něco mohlo pokazit, jste přece pracovití, svědomití a za celu dobu svého působení ve firmě jste neměli jediný problém. Když si vás ale nadřízený zavolá do kanceláře a oznámí vám, že vám již dalším rokem smlouvu neprodlouží, stojíte jako opaření a nemůžete tomu uvěřit. Říkáte si co teď? Máte na krku nemalou hypotéku a doma děti, které musíte nakrmit a ošatit. V prvních chvílích jste v úplné panice, co jen s vámi bude a jak vše budete finančně zvládat. V hlavě se vám honí myšlenky, že si ve svém věku už těžko najdete nové zaměstnání, že budete bez peněz a vidíte ty nejčernějším možné scénáře.
 peněženka a peníze
Nic není ztracené
Nevěšte hlavu, je pochopitelné, že jste v prvních momentech zcela otřesení. Chce to vydechnout a v klidu si doma sednout a začnou vymýšlet plán, co bude dál. Nejdříve ze všeho se budete muset přijít přihlásit na pracovní úřad. Úplně bez koruny tak nezůstanete. Budete dostávat podporu v nezaměstnanosti, jejichž výše délky se odvíjí od vašeho věku a výše finanční podpory se odvíjí od průměru vašeho předchozího výdělku. První dva měsíce je to 65%, další dva měsíce 50% a poté 45%.  Během této doby můžete hledat nové zaměstnání, máte přece už praxi a dostatečné zkušenosti. Nebuďte zbytečně vybíraví a nemějte přehnané nároky. Potřebujte přece mzdu, abyste měli z čeho žít, a lepší pracovní místo si můžete hledat kdykoliv. Bude potřeba se uskromnit a vysvětlit dětem vaši situaci. Nekupovat nesmysly, ale opravdu jen nutné věci. Je lepší si leccos odpustit, než skončit na úplném finančním dnu a bez peněz.
 

Mohlo by se vám také líbit...