Bezbariérový vstup

.


Díky bezbariérovému vstupu je umožněno vozíčkářům navštěvovat místa, která by jim normálně byla nepřístupná. Jedná se především o schody či terénní nerovnosti.
městská knihovna

Tak jako všechno i bezbariérový vstup má své zásady, které musí byt ze stavařského hlediska splněny. Je důležité, aby pohyb a užívání takového vstupu byl pohodlný. Takovéto vstupy využívají především invalidé nebo lidé se smyslovým postižením.


V dnešní době je vyžadováno, aby se bezbariérový přístup nacházel u každé novostavby (není teď řeč o rodinných domech). Mnohdy je ale těžké opravdu zajistit a dodržovat tyto zásady. Ve velkém množství jako bezbariérový přístup můžete vidět rampy nebo zvedací plošiny. Princip ramp asi každý z nás zná. Co se ale týká zvedacích plošin, ty jsou skvělé v tom, že nahrazují jak výtah, tak i naše nohy. Jejich nevýhoda je ale v tom, že jsou cenově někde jinde.


V dnešní době můžete vidět, že i doprava se začíná podílet na bezbariérových vstupech. Začínají se v čím dál tím větší míře objevovat nízkopodlažní tramvaje i autobusy.

Stále ale bohužel existují místa, kam se opravdu tělesně postižení lidé nedostanou.
oddělení rehabilitace

Možná už jste slyšeli i o tom, že si lidé velmi pochvalují bezbariérový výtah ve stanici metra. Určitě je to velmi výhodné i pro maminky s kočárky, které se alespoň s těžkými kočárky nemusí tahat po schodech. Do konce roku 2025 se počítá s tím, že všechny linky v Praze by měly mít přístup bez bariér.

.


Pokud patříte mezi ty, kteří doma potřebují mít právě bezbariérový vstup, radou pro vás může být využití každého centimetru. Je důležité, aby pro člověka s handicapem byly jak věšáky, úchytky, zásuvky apod. dosažitelné. Všechny hrany by měly být zaoblené a hlavně dostatečně zvýrazněné.

Berte v úvahu, že život s jakýmkoliv handicapem není žádná sranda a my bychom se měli snažit těmto lidem jejich život co nejvíce usnadnit.

Bezbariérový vstup
4.5 (90%)2
.